Vánoce na cestách 3

Po pár deštivých dnech jsme konečně měli štěstí, vysvitlo sluníčko a dokonce se i zvedla teplota. Naše cesta pokračovala Slovinskem, přes Chorvatsko do Bosny a Hercegoviny. A kde jsme strávili Štědrý večer?

Ptuj je malé historické městečko na jihu Slovinska, se středověkou pevností. Nikde skoro ani noha, prošli jsme ho křížem krážem. Má svoje kouzlo. V pevnosti byla moc zajímavá expozice o místních karnevalových kostýmech. Hlavni postava se jmenuje Kurent a vypadá jako kříženec čerta a ovce.

V Chorvatsku jsme se vydali na Petrovu horu, kde je uprostřed lesů obrovský památník. O tom, jak jsme ho prozkoumali, bude ale samostatný článek.

Pro Štědrý večer jsme vybrali Split. Ubytovali jsme se v krásném apartmánu přímo v historickém centru, v paláci, který je v UNESCO. Povedlo se nám to díky chybové ceně, takže stál asi 9x méně, než obvykle. V centru se dá krásně ztrácet v uličkách a objevovat romantická zákoutí. Všichni návštěvníci města byli jen na hlavní ulici a na promenádě, ale jakmile člověk zahnul za roh, byl tam sám. Paráda.

UNESCO palác z 13. století, naše ubytování

Další zemí na naší cestě byla Bosna a Hercegovina. Díky absenci mobilních dat se Michal rozhlížel kolem a našel vodopády Kravica, v zimě se spoustou vody, krásné. Kousek od nich jsme pak vyjeli na zříceninu hradu Hercega Stjepana, ze které byl krásný daleký výhled.

V Bosně a Hercegovině nás čekal ještě Mostar, na který jsme se oba moc těšili. Most nás ale zklamal, je nový z 90. let a není zas až tak hezký. Nicméně něsto je fajn a kousek od mostu je mešita, kde se dá vylézt na minaret. To jsem ještě nikde neviděla.

V Mostaru jsme taky narazili na další super urbex. Devítipatrová budova banky, která za války v 90. letech sloužila jako sniper tower, protože z ní má člověk celé město jako na dlani. Detailní článek o ní: Urbex v Bosně.

Comments

comments

2 thoughts on “Vánoce na cestách 3”

Comments are closed.