Urbex v Bosně

V rámci našeho vánočního Roadtripu Balkán 2019 jsme se stavili i v Mostaru, Bosně a Hercegovině. A Mostar není jen po válce obnovený a UNESCEM chráněný Starý Most.

Po chvíli hledání jsme narazili na zbytky výškové budovy banky přímo v centru, která nebyla po válce opravena, nechvalně známé jako “Sniper Tower”.

Mostar byl za Jugoslávské občanské války místem tvrdých bojů a jedním ze tří měst, které byly dlouhodobě obléháné a bombardované. Dalšími dvěma městy je bosenské Sarajevo a chorvatský Dubrovník. A právě v Mostaru jsou následky války ze začátku 90. let bohužel stále a nejvíce patrné.

Sniper Tower byla nejvyšší budova v Mostaru v roce 1992, kdy začala Bosenská válka. V nynějším stavu lze už těžko poznat, že se jednalo původně o luxusní budovu Ljubljanské banky.

Z devítipatrové budovy zbývá dnes už jen železobetonový skelet. Oficiálně je vstup samozřejmě zakázán a budova je v přízemí celkem důkladně zabedněna.

Nicméně, vzadu ze dvorků je hned vidět, kde nechal tesař díru :). Dostat se dovnitř není nakonec moc těžké…

Skelet budovy včetně litého betonového schodiště je pořád pevný, tak je otázkou chvíle a jednoho žebříku dostat se až na plochou střechu budovy.

Střecha budovy

Nahoře je mi jasné, proč zrovna tady bylo prémiové místo pro ostřelovače. Řeka a centrum starého města je jenom 300 metrů daleko a vše je vidět jako na dlani, i bez puškového dalekohledu.

Celá budova je dnes (prosinec 2019) naprosto vyklizená a v rámci běžné opatrnosti i bezpečná k návštěvě. Také plná docela zajímavých graffiti. Pokud se nebudete zdržovat moc dlouho, nedělat hluk a zbytečně na sebe neupozorňovat, postih vám taky nebude hrozit :).

V nedalekém parku je socha Bruce Leeho, který v bývalé Jugoslávii měl více než kultovní status. To vše zapříničila lehce volnější verze socialismu a rozšířenější a dostupnější kopírování VHS kazet.

Bruce Lee a kultovní nunčaky 😉

Comments

comments

1 thought on “Urbex v Bosně”

Comments are closed.