Den v Terstu

Náš cyklovýlet po Alpe Adria jsme zakončili v Terstu. Reporty z každého dne v sedle si můžete projít zde.

Terst se může pyšnit krásnými budovami a paláci, které zažili největší slávu za dob císaře pána. Nyní by většině neuškodila oprava, nicméně i tak jsou grandiózní.

Terst nás překvapil svojí velikostí a hustou automobilovou dopravou. Zajímavé taky je, že většina podniků zavírá extrémně brzy, třeba už v 19:45, sic!

Jako všechny dny našeho výletu bylo opět příšerné vedro, a tak jsme si pro denní program vybrali návštěvu jeskyně Grotta Gigante, 5 km od centra, 35 minut jízdy autobusem. Jedná se o největší jednokomorovou jeskyni na světě, která je přístupná turistům (a to již od roku 1908) a jako taková je i zapsaná v Guinessově knize rekordů. Hodinová prohlídka v 11°C člověka krásně ochladí a výklad průvodkyně je zajímavý.

Pro svou unikátnost je jeskyně využívaná vědci pro měření všeho možného, například pohyby země, pohyby sněhové masy v Alpách, podzemní vody, atd. Za tímto účelem jsou zde instalovány dvě speciální kyvadla, která jsou nejdelší na světě. V přilehlém podniku je pak možno se občerstvit lokálním craft pivem a výborným jídlem.

Kyvadla v ochranném obalu
Lokální a UK craft pivo
Orrechiette s lanýži a langustami

Cestou zpátky jsme vystoupili u majáku Faro della Vittoria, který nejen naviguje v noci lodi do přístavu, ale je také památníkem námořníků padlých v 1. světové válce a je z něj krásný výhled na celé město.

V tuhle chvíli už nám bylo takové horko, že bylo potřeba se vykoupat. Došli jsme tedy na promenádu s parkem ve stínu stromů, a konečně skočili do moře.

Comments

comments